SOSYAL MEDYA VE ”SANAL MÜCAHİDLİK”

Sosyal medyada; İnternetin sanal ortamından aldıkları cesaret ve dokunulmazlıkla, ellerindeki klavyeyi özgürlükte sınır tanımayan bir serbestlikle, karşıdaki muhatabını kadın erkek demeden, son derece kaba, argo, bazen hakarete varan çirkin usluplarla, güya tartışma yaptığını zanneden insanlarla dolup taşmaktadır.

Ancak bu durumun en üzücü, en kahredici yanı ise, bahsi geçen kötü huyları olduğu gibi alıp, hatta bonus olarak, insanları tekfir etmek suretiyle, din adına, Kur’an adına konuştuğunu zanneden bazı müslümanların da bu kategoride yer almasıdır.

Çünkü Kur’an’ın insanları “Adam” ettiğini bildiğimizden, çünkü Kur’an ayetlerinin mucizevi yönlerinden bir tanesi de ayetleri anlayarak okuyup, hayatına taşıyan insanların, ruhsal ve maddesel bedenlerini terbiye edip geliştirdiğini bildiğimizden, şahit olduğumuz bu vehameti endişe, üzüntü ve esefle takip ediyoruz.

Onların, klavyede gösterdiği bu cesareti, bu yiğitliği, bu sahte kabadayı tavırlarını bu ”sanal mücahidliği”, bu ; Acaba vahyin canlı tanığı olsalardı, başta, Allah Rasulü’nün canlı kalkanı Ali B. Ebu Talib’le beraber,”Bedrin aslanları”, “Uhud’un yiğit delikanlıları”, “Hendek’in özgürlük mücahitleri”, Hayber’in “Zülfikar” ıyla beraber olup , bu cenklerde de, azılı müşriklere, sadist kafirlere de gösterebilirler miydi ? Bu da ayrı bir merak konusudur.Müslüman; Yüksek ahlakıyla müslümanlara güven, heybetli duruşuyla zalimlere korku verendir…

Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki rahmete eresiniz. (HUCURAT/10)

Haydi öğüt ver; sen şimdi sırf bir öğütçüsün.
Onların üzerinde bir zorba değilsin. (GAŞİYE/21-22)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s