SALAT TARTIŞMASI

Rabbimiz, Ahzab suresi 56. ayetinde; ”Allah ve melekleri peygambere destek oluyorlar. Ey iman edenler! Siz de peygambere destek olunuz, ona yürekten bağlılığınızı ifade ediniz” buyuruyor.

Kur’an’da salat, salat fiili ve salat kökünden türeyen fillerle beraber olarak, genel mana itibariyle, “dua” veya “desteklemek” anlamında kullanılmak üzere, farklı cümlelerde, farklı konularda, yaklaşık yüz otuz yerde geçmektedir.

Allah peygamberlerine destek olduğu gibi, mümin kullarına da destek olmaktadır.

Müminlerin, kendi ruhsal ve maddesel bedeniyle Allah’a yönelip, O’ndan diğer insanlara karşı cesaret, merhamet, her türlü iyilik, yardım ve destekte bulunabilmenin, her türlü kötülüklerden, yüz kızartıcı eylemlerden uzaklaşma anlamında Allah’tan yardım ve destek dileyerek bir nevi kendi kendini disiplin altına almasını sağlayan, “salat” kümesinin ”merkez üssü” olan, ”Namaz” dır.

Sana kitaptan vahyedileni oku, namazı dosdoğru kıl! Çünkü namaz, yüz kızartıcı şeylerden ve kötülüklerden alıkoyar. Allah’ı anmak en büyük ibadettir. Allah ne yaptığınızı bilir.(Ankebut:45)

Onlar, gayba inanırlar, namazı hakkıyla dosdoğru kılarlar, kendilerine verdiklerimizden Allah yolunda harcarlar. (Bakara:3)

Namaz, eğer dosdoğru kılınırsa kişiyi, salat’ın tüm açılımlarıyla meşgul eden, en doğrusunu yapabilme enerjisi veren, sürekli Allah ile beraber olabilme imkanını sağlayan bir ibadettir. Bakara suresi 3. ayetten anlaşılacağı üzere, dosdoğru namaz kılanlar, rızıklarının Allah’dan geldiği bilinciyle, Allah yolunda harcarlar.

Namazı dosdoğru kılmadığı için ruhsal bedene verdiği enerjiyi farkedemeyen, namazı kendine yük olarak gören, kendini zorlayarak namaz kılan, namazın kılınıp kurtulunması gereken bir ibadet olarak görenler, namazı sevmedikleri için namazın gereksiz olduğunu idda edip, ancak kesin olarak emin olamadığı için de kendine taraftar arayanlar, namazı severek kılmayı denemeleri gerekir ki, zaten severek yapılması durumunda ruhu besleyip doyurur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s