NAMAZ 1

Namazın Kur’an’dan tahliye edilmek istenmesi, acaba günümüzde kılınan namazın içi boş olup, dolayısıyla ruhsal bedeni terbiye edememesi midir ? Özellikle, kandil,ramazan geceleri,cuma ve bayram namazları neden mahşeri bir kalabalığa dönüşür? Bütün bunların Kur’an’ın ölülere okunan bir kitap olarak kenara atılmasıyla bir bağlantısı olabilir mi?

Ölülere okununan bir kitapta yer alan, fatiha ve ihlas surelerini namazda da ölü gibi okunması, apar topar rukuya secdeye gidilmesi, bir saniyede 3 defa ”Subhanı Rabbiyel Ala” diyerek roket gibi kıyama kalkılması gibi,

Ramazan gecelerinin, iki kelimeyi bir saniyede okumak suretiyle ”jet imam” ünvanı alan kişilerin, peşlerinden kitleleri koşturması, bazı camilerde bunun tam tersi olan, her rekatta bir sayfa okuyarak ”hatimle kıldırma” modeli uygulanması (örnekleri çoğaltılabilir)

Televizyon dizilerinin reklam araları yada futbol maçlarının devre araları, namaz kılmak için en uygun zaman olarak belirlenmesi, namazın adeta kılınıp kurutulunması gereken bir eyleme dönüşmesi, namazın artık, ölülerin kıldığı, içi boşaltılmış ortada sadece iskeleti kalan, eski bir gelenek olma izlenimini vermesi? Buraya kadar anlatılan namazın tam tersini icra edenleri tenzih ederim.

Yukarıdaki namazın sosyal yaşama yansıması;
Yüzü bile kızarmadan yalan söylemek, gıybet dedikodu, iftira, fuhuş,alkol, faiz, kıskançlık,haset, insanların kuyusunu kazmak, büyü muska yapmak yada yaptırmak,kin gütmek,ihaleye fesat karıştırmak,trafik kazaları (örnekleri daha da çoğaltılabilir)

Namazın mı Kur’an’dan tahliye edilmesi gerekir? Kur’anın mı namaza doldurulması gerekir? ”Yapmak mı zordur, yıkmak mı kolay”?

”Arş”ın şifreleriyle blokelenmiş ”vahiy” sistemi mealle de olsa herhangi bir tahliyeden münezzehtir.Aksine tahliye edendir.

Sana kitaptan vahyedileni oku, namazı dosdoğru kıl! Çünkü namaz, yüz kızartıcı şeylerden ve kötülüklerden alıkoyar. Allah’ı anmak en büyük ibadettir. Allah ne yaptığınızı bilir. ( Ankebut 45)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s