NE KADAR FIRKA MEZHEB CEMAAT O KADAR EFENDİ

İslamiyetin son uzantısı dinin kitabı olan Kur’an,ilk 350 yıl istisnalar hariç layıkıyla okunup anlanıp, hayata tatbik edilmesi, bilim ve teknoloji de dahil olmak üzere,dünyada ses getiren temellerin atılmasına, aklın derinliklerine inilmesine sebep olmuştur.

Ondan sonra,birkaç kişinin toplayıp, kaleme aldığı hadislerle beraber, mezheplerin oluşmasıyla da başlayan bir ”efendiler” dönemi başlamıştır.O kadar çok efendi gelip geçmiştir ki,her efendiye ait bir fırka, otomatik olarak şekillendirilip dinin içine sokulmak suretiyle, Kur’an yavaş yavaş sosyal hayatın dışına itilip ,zamanla da hızlanarak dibe vurdurulmuştur.

Halbuki ”efendiler” yerine sadece bir tane ”efendi” kabul edilseydi ,Allah’ın ipine sımsıkı sarılan,çelik gibi birbirine kenetlenmiş, dünyaya adalet dağıtan, huzuru ve refahı sağlayan, devasa bir İslam topluluğu olacaktı.

Binaenaleyh; Parça parça bölünüp,fırkalara ayrılan islam alemi,kafirlerin oyun ve eğlence alanına dönmüştür.

Dinlerini parça parça edip gruplara ayrılanlarla senin hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Sonra Allah, onlara yaptıklarını haber verecektir.(En’am:159)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s