YANLIŞ ANLATILAN VE ANLAŞILAN TESETTÜR

Tesettür; erkek ve kadının, cezbedici,dikkat çekici yönlerini örten,islah eden kamufle eden genel bir kavramdır.

Ne yazık ki özünden koparılıp,sadece kadına özgü bir obje,hatta sadece saçı örten bir başörtüsü olarak anlatıp, Kur’an’da Rabbimizin öğütlediği gibi anlatamadılar.

Konu için birkaç ayet daha olduğu halde, merkez üssü olan (Nur:30) ve (Nur:31) ayetlerini bile, sanki tek bir ayetmiş gibi anlayıp, sadece kadını ön plana çıkarıp ve sadece saçı örtmeye takıldıkları için erkeği ilgilendiren (Nur:30) ayetin kenarından sıyrılıp direkt olarak (Nur:31) ayeti işlediler.

Yıllarca tartıştılar,tartıştılar, saç örtülmeli mi örtülmemeli mi,tesettür = sadece saçı örtmek mi? ,biri dedi,başörtüsü göğüslere kadar örtmeyi emrediyor,diğeri dedi sadece mücevherlerden bahsederek ziyneti örtmeyi emrediyor,başka birisi ,göğüsleri örtmeyi emrediyor,yıllarca didişerek içinden çıkamadılar adeta beyinler kilitlendi.Toplumun büyük çoğunluğu başörtüsü olarak anladı,diğer kesim başörtüsünün Kur’an’da olmadığını anladı.

Sonuç olarak; ”Vücut hatlarını belli eden dar kıyafetler” giyip, saç örten nesil ortaya çıktı.

Halbuki,sadece kadının tesettürünü işleyeceklerine,sırayı takip etselerdi, ilgili ayetlerin ”ilki” olan erkeğin tesettürünü anlatan, (Nur:30). ayetini işleyip sonra kadınla ilgili ayete geçselerdi,kadının nasıl giyineceğini erkeği ilgilendiren ayyette de anlaşıldığını zaten göreceklerdi.

(Nur:30). ayette Rabbimiz; ”Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.” buyuruyor. Buradan anlaşılan: Erkeğin dikkatini çekmeyen,cezbetmeyen, bir tesettür anlaşılıyor.

Sonuç olarak hem erkek,hem kadın, bol kıyafetler giyerek karşı cinsin dikkatini çekmemelidir, ayrıca kadın ”saçını da örtmeli” dir.Başörtüsü, kadının cazibesini gizleyen ,çekiciliğini örten, bol kıyafetlerin tamamlayıcısı olan bir takva ellbisesidir.Kur’an’ da başörtüsü detaylı olarak yazmayabilir, Kur’an’da yerlere tükürmeyin,kırmızı ışıkta geçmeyin diye bir konu da yok, burada akıl devreye girer.

Tesettür; Erkek ve kadının, hem ruhsal hem de maddesel bedeninin örtüsünü, akıl ve haya ile harmanlayıp, kalbine onaylatmasıdır…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s