MUCİZE KERAMET

Allah Resullerinin tebliğ davetlerinde mucize isteyen müşrikler , ya da inanmayanlar, aklıma tarikat büyükleri diye inanılan gavsül azam, kutbül arifin, mürşidi kamil, yada klasik olan ”şeyh, şıh” denilen insanların, kendilerinde varolduğuna inanıldığı fizik kurallarını altüst eden fantastik hareketlerini, ”doğaüstü güçleri”ni getirdi. Şeyhlerin halifelerinin uydurduğu bu ”yalan keramet masalları”, tarikatları ayakta tutan ana kolonlardan bir tanesidir.
Acaba bu keramet denilen , ”fantastik” kurguları dinlemek, müridlerde ruhsal bedenin bir ihtiyacı olabilir mi ? Bu tür mucize beklentileri, Resullerin tebliğ süreçlerinde, muhataplarının istedikleri mucizelerin günümüze kadar gelmiş bir uzantısı olabilir mi ?
 
Onlar, “Ona, Rabbinden ayetler/mucizeler indirilseydi ya!” dediler. De ki, “Mucizeler yalnız Allah’ın katındadır. Ben, sadece apaçık bir uyarıcıyım.”Kendilerine okunan kitabı sana indirmiş olmamız onlara yetmedi mi? Şüphesiz bunda inanan bir kavim için bir rahmet ve bir öğüt vardır.(29.Sure/Ankebut/50-51)
Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s